Podczas uroczystej gali Kongresu Local Trends, Warszawa została wyróżniona za zajęcie drugiego miejsca w rankingu najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce. Ranking opracowują redakcja cashless.pl oraz eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa. Pod uwagę brane są możliwość dokonywania bezgotówkowych opłat w urzędach, komunikacji miejskiej, opłat parkingowych oraz opłat z wykorzystaniem aplikacji takich jak mObywatel.
Ranking powstaje na podstawie informacji zebranych w największych miastach w Polsce. Urzędy przekazują informacje na temat dostępności i popularności bezgotówkowych form płatności w różnych sektorach miejskich usług. Zestawienie odzwierciedla rzeczywiste zaangażowanie miast w promowanie nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań płatniczych.
Liderzy rankingu
W tegorocznej edycji rankingu pierwsze miejsce zajęło miasto Gdańsk, które wyróżniło się na tle innych ośrodków pod względem dostępności bezgotówkowych opłat. Trzecie miejsce ex aequo zajęły miasta Gdynia i Rzeszów, które również wykazały się wysokim poziomem cyfryzacji usług.
Warszawa na podium
Warszawa, zajmując drugie miejsce, potwierdziła swoją pozycję jako jedno z najbardziej innowacyjnych miast w Polsce pod względem wdrażania bezgotówkowych rozwiązań. Stolica od lat, wspólnie z partnerami obsługującymi bankowość samorządu, rozwija nowe kanały płatności bezgotówkowych. Wiele inicjatyw w tym zakresie jest realizowanych przez Biuro Długu i Restrukturyzacji Wierzytelności (we współpracy z innymi biurami) w ramach umowy na obsługę bankową miasta.