Podczas konferencji prasowej „Bezpieczne wakacje ze strażą miejską”, poruszono tematy bezpieczeństwa nad Wisłą oraz odpowiedzialnej jazdy na rowerze.

Sezon letni w pełni, czas wakacji, a tym samym wzrost różnego rodzaju aktywności w plenerze, dlatego jak co roku, Straż Miejska przy przypomina mieszkańcom jak odpowiedzialnie korzystać z warszawskich atrakcji oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Rozsądny wypoczynek nad Wisłą

Ważnym obszarem letniej aktywności mieszkańców są okolice Wisły, zwłaszcza wiślane bulwary i plaże to szczególnie chętnie wybierane przez warszawiaków i turystów miejsca wakacyjnego wypoczynku. Jest to okolica patrolowana przez strażników zarówno od strony lądu, jak i z łodzi. Straż Miejska przypomina, że na całym warszawskim odcinku kąpiel w Wiśle jest zabroniona a nurt Wisły w Warszawie bywa zdradliwy – osoby z małym doświadczeniem nie powinny korzystać tu ze sprzętu pływającego. Jeżeli chodzi o imprezy, to spożywanie alkoholu jest dopuszczone na bulwarach i plaży Poniatówka, jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialnym zachowaniu i umiarze. W upalne dni trzeba unikać przegrzania organizmu i pić dużo wody. Poza tym dobrze mieć ze sobą naładowany telefon – może będzie trzeba wezwać pomoc.

Bezpieczne wakacje na rowerzre

Coraz więcej osób wybiera rower jako środek codziennego transportu. W wakacje dołączają do nich również rowerzyści rekreacyjni. Bezpieczeństwo podczas wypoczynku rowerowego zaczyna się od umiejętności jazdy i znajomości przepisów. Można je sprawdzić i dopracować w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży miejskiej m.st. Warszawy, przy ulicy Sołtyka 8/10, podczas dni otwartych. W czasie wakacji istnieje również możliwość zdania pierwszego egzaminu ze znajomości ruchu drogowego i zdobycia karty rowerowej.

Eksperci przygotowali też kilka podstawowych rad, o których warto pamiętać wsiadając na rower – nie tylko w wakacje. Wiele ciekawych wskazówek i przepisów znajduje się też na profilu Straży Miejskiej na Instagramie. Warto zacząć od Oczywistego Niezbędnika Rowerzysty.