Bycie matką w wielkim mieście to doświadczenie pełne kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem ulice, bogactwo oferty kulturalnej i mnogość możliwości, z drugiej – wyzwania związane z logistyką, kosztami życia i czasem, którego zawsze brakuje. Warszawa jest pełna kobiet, które każdego dnia balansują między obowiązkami a marzeniami. Prowadzą życie pełne radości, ale i trudności.

Supermama – ideał, który nie istnieje

Współczesne mamy często mierzą się z presją „bycia idealną”, gdzie każda może rozumieć to na swój sposób, jednak społeczne oczekiwania stawiają kobietami wysokie wymagania. Mama, która przyjdzie do pracy z dzieckiem, nie radzi sobie z organizacją, zaś jeśli z dzieckiem do pracy przyjdzie tata, to otoczenie doceni go za poświęcenie i zaangażowanie.

Widok kobiety pchającej wózek między autami zaparkowanymi na chodniku jest tak powszechny, że właściwie przezroczysty dla otoczenia. Z kolei mężczyzna manewrujący wózkiem wzbudza zainteresowanie przechodniów i kiwanie głowami w wyrazie uznania.

Choć Warszawa sprzyja anonimowości, to przechodnie czy pasażerowie autobusów i tramwajów przypatrują się sobie. Może w metrze częściej ludzie patrzą się w telefony lub czytają, niż przyglądają się innym – w tym środku transportu nie trzeba uważać na zakrętach i droga jest bardziej przewidywalna niż na powierzchni.
Prawda jest taka, że idealne obrazy macierzyństwa przedstawiane w mediach społecznościowych nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Wywierają na kobiety jedynie presję i tworzą poczucie niedostateczności. Najgorsze jest porównywanie własnego zaplecza do czyjeś zaaranżowanej sceny. Nie warto tego robić.

Samotność w tłumie

Choć wielkie miasto oferuje wiele możliwości, matki często doświadczają również poczucia samotności. Wszędzie wokół są ludzie, ale trudno znaleźć prawdziwe wsparcie i zrozumienie. Szczególnie w początkowym okresie macierzyństwa, kiedy potrzeba bliskich i zaufanych osób jest największa.
Przyjaźnie na placach zabaw mają szansę tworzyć się między kobietami, gdy ich dzieci zaczną już chodzić. Wcześniej niewiele kobiet wybiera się w takie miejsca, zatem ich szanse na poznanie się z kimś nowym są dużo mniejsze. Można liczyć ewentualnie na spotkania w parku, gdy po kilku tygodniach któraś z mam odważy się odezwać do znanej z widzenia drugiej mamy.

Są też grupy ćwiczeń czy lekcji pływania dla maluszków – tam także jest szansa porozmawiać z kimś dorosłym. Każda kobieta, która siedziała z maluszkiem w domu, wie, o czym piszę. Czasem człowiek musi porozmawiać z kimś na swoim poziomie i towarzystwo dzieci nam zwyczajnie nie wystarcza.

Odnalezienie równowagi

W obliczu wielu wyzwań, matki w wielkim mieście poszukują równowagi. Dążą do połączenia kariery zawodowej z wychowywaniem dziecka, a jednocześnie starają się zapewnić sobie czas i przestrzeń na własne pasje i rozwój.

Dobrym sposobem na to są wspólne spotkania z innymi mamami i grupy wsparcia. Przy tej okazji chciałabym szczególnie polecić spotkania Chóru Mam. To ogólnopolska inicjatywa stworzona przez Małgorzatę Zawilską-Rospędek z Bemowa. Chór Mam powstał, by wspierać ciężarne i mamy w pierwszych latach życia dzieci. W Chórze Mam nie trzeba umieć śpiewać. Ponieważ przez kilka lat Małgorzata przychodziła na organizowane przeze mnie spotkania Moc Kobiet, polecam Ją oraz wspomnianą inicjatywę z pełnym przekonaniem, że warto spróbować i przyjść do Chóru Mam.

Drugą społecznością, o której chcę wspomnieć, jest Archipelag Kobiet, który powstał przy Fundacji Moc Kobiet. Fundacja ma swoją siedzibę w Warszawie, ale obecnie organizuje spotkania online, by być odpowiedzią na potrzeby kobiet bez względu na miejsce zamieszkania, stan cywilny, wykształcenie czy posiadane dzieci lub bezdzietność. Archipelag Kobiet to spotkania w duchu siostrzeństwa dla wszystkich kobiet, które chcą dla siebie i innych lepszego świata. Gdzie bez względu na wiek i doświadczenie zwraca się uwagę na własny rozwój, ale także rozmawia i szuka rozwiązań problemów społecznych. Fundacja Moc Kobiet przez ten format spotkań ma na celu, aby jego uczestniczki same zaczęły budować i wzmacniać równą godność płci oraz zwiększać swoje szanse na rynku, stając się liderkami. Archipelag Kobiet wspiera w zmianie zarówno prywatnej, jak i zawodowej.

Rozumie ten, kto to przeżył

Jako prezeska Fundacji Moc Kobiet staram się szczególnie wspierać kobiety w odnalezieniu równowagi. Rozumiem potrzeby pracujących mam, ponieważ sama jestem kobietą, która łączy aktywności na wielu polach. Swoją pierwszą pracę na etacie znalazłam pod Warszawą po urodzeniu pierwszej córki. Później przez wiele lat jeździłam do biura w innym krańcu miasta niż mieszkałam. Po urodzeniu trzeciej córki droga do pracy zaczęła mieć dla mnie szczególne znaczenie, by nie tracić czasu na dojazdy. Dziś prowadzę własną firmę i wiem, jak bardzo możliwość samorealizacji oraz prawdziwie elastyczny czas pracy, czyni mnie szczęśliwą i spełnioną mamą oraz żoną. Pomagam zatem innym, by żyjąc w betonowym świecie trudności i ludzkiej ignorancji, odnajdywali odwagę, inspiracje i wytrwale kroczyli od marzeń do lepszej rzeczywistości.

Sylwia Chrabałowska
Ekspertka ds. zarządzania i komunikacji. Prezeska wydawnictwa Moc Media, prezeska Fundacji Moc Kobiet, II przewodnicząca rady nadzorczej IDH SA, członkini Chapter Zero Poland i Polskiej Izby Książki oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Doktorantka w Instytucie Zarządzania SGH i mentorka Programu Mentoringowego SGH.