Drewniany budynek przy ulicy Kawęczyńskiej 26 pełnił funkcję oficyny murowanej kamienicy. Od powstania około 1890 roku przez kolejne 126 lat był nieprzerwanie zamieszkiwany, a podpisanie umowy z wykonawcą właśnie otwiera nowy rozdział w jego historii.
Przetarg na remont drewnianej oficyny ogłosił ZGN Praga-Północ, a spośród złożonych ofert wybrano firmę Max-Bud Tomasza Wójcika, z którą podpisano umowę. Warszawa złożyła wniosek o fundusze na konserwację budynku na początku 2023 roku, aplikując o dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W drugim etapie programu przyznano 3,5 mln zł na remont tego wyjątkowego zabytku Pragi. Pod koniec sierpnia 2024 r. Rada Miasta zwiększyła kwotę dofinansowania, co umożliwiło wyłonienie wykonawcy.
– Ten budynek jest bardzo ważny, bo jest jednym z ostatnich drewnianych zabytków Pragi. Cieszę się, że doszliśmy do tego momentu, że mamy środki rządowe, miejskie i wykonawcę – wszystkie początkowe problemy zostały przezwyciężone. Jeśli chodzi o program rewitalizacji Pragi, realizujemy go krok po kroku i mamy wielką determinację, by zmieniać okolicę wokół takich miejsc jak drewniak Burkego – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, podczas podpisania umowy.
Remont, który niebawem się rozpocznie, ma na celu nie tylko przywrócenie zabytku do dobrego stanu, ale również zachowanie jak największej części oryginalnej substancji budynku. Wyremontowany zostanie także placyk przed budynkiem. Zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2026 roku.
Pogarszający się stan budynku zahamowano w 2020 roku dzięki pracom zabezpieczającym. Skupiono się na elementach zagrażających konstrukcji – uszczelniono dach, rozebrano grożące zawaleniem kominy, usztywniono budynek ściągami i podstemplowano stropy. Zaizolowano przed wilgocią fundamenty i wykonano opryski przeciwgrzybicze, a teren wygrodzono. Te działania pozwoliły zabytkowi przetrwać do czasu kompleksowego remontu, który wkrótce się rozpocznie.