W grudniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Historycznej Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, do której finału zakwalifikowało się pięć wyjątkowych publikacji historycznych. W tegorocznej edycji rywalizowało blisko 100 tytułów, a po raz pierwszy nagrody pieniężne otrzymają także wszyscy nominowani.

Ustanowiona przez Radę Miasta Warszawy, Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego przyznawana jest co roku autorom książek opisujących historię Polski od odzyskania niepodległości po współczesność. Główna nagroda wynosi 50 tys. zł i obejmuje unikalną statuetkę „Temperówki Kazimierza Moczarskiego” autorstwa Jacka Kowalskiego, będącą symboliczną repliką osobistej temperówki autora „Rozmów z katem.” Pozostali nominowani otrzymają wyróżnienia w wysokości 10 tys. zł. Finał i rozdanie nagród odbędzie się 1 grudnia.

Najlepsze książki historyczne 2023 roku

Pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszke jury tegorocznej edycji wyłoniło pięć publikacji. Wśród nominowanych znalazły się książki odkrywające nowe fakty dotyczące II wojny światowej, PRL-u i współczesnej Polski Ludowej. Każda z nich w wyjątkowy sposób łączy tematy ludzkich losów z mechanizmami władzy, analizując i odkrywając zapomniane wydarzenia. Autorzy, reprezentujący różne pokolenia badaczy i pisarzy, zaprezentowali szeroką paletę podejść do tematyki historycznej.

Wśród nominowanych znajdują się:

  • Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” – Wydawnictwo Czarne
  • Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” – Wydawnictwo Marginesy
  • Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” – Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”
  • Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ’47. Komunistyczna czystka etniczna” – Wydawnictwo Literackie
  • Marcin Zaremba, „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” – Znak Horyzont

O Nagrodzie

Nagroda m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w 2018 roku jako kontynuacja nagrody z 2009 roku, stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień historycznych w Polsce. Przez lata laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała oraz Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” w 2022 roku.

Nagroda upamiętnia Kazimierza Moczarskiego, autora „Rozmów z katem,” dzieła dokumentującego rozmowy z Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za likwidację warszawskiego getta. Wręczenie nagród odbędzie się w Domu Spotkań z Historią, współorganizatora nagrody wraz z Fundacją im. Kazimierza i Zofii Moczarskich oraz Biblioteką Narodową.

Pełna lista nominowanych i szczegóły dotyczące książek znajdują się na stronie dsh.waw.pl