Konkurs przeznaczony jest dla osób i organizacji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich. W tym roku kandydatów można zgłaszać do 25 sierpnia.
Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane za pomocą elektronicznego formularza https://polin.pl/pl/form/zglos-kandydata-nagroda-polin-2024. W drugim etapie - spośród zgłoszonych kandydatur - kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem istotnie wpływającym na społeczną świadomość. W szczególny sposób opowiadają lokalną historię i pielęgnują dziedzictwo polskich Żydów oraz sprzyjają budowaniu relacji polsko-żydowskich. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody pieniężne. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 75 tys. zł. Poza główną nagrodą kapituła konkursu może przyznać wyróżnienia, a dyrektor Muzeum POLIN – Nagrodę Specjalną.
10 lat nagrody POLIN
Dotychczas w finale konkursu znalazło się 56 społeczników i organizacji pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniających się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
- Abyśmy mogli powiedzieć «nie ma historii Polski bez historii polskich Żydów», potrzeba wspaniałych, odważnych, mądrych i wyjątkowych ludzi. Tych, którzy poza dużymi ośrodkami miejskimi, często bez żadnych środków, czasem na przekór przeciwnościom, przywracają pamięć o Żydach zamieszkujących ich małe ojczyzny. Nagroda POLIN to jest ich święto, hołd oddany ich pracy. Właśnie za sprawą tych absolutnie niezwykłych osób polscy Żydzi przestają być jedynie wzmianką w podręczniku, dawno zapomnianą, wymarłą historią. Ożywają wspomnienia, ożywa pamięć o ludziach i zdarzeniach, które składają się na nasze wspólne, polsko-żydowskie dziedzictwo - mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.
Laureatów poznamy 28 października podczas uroczystego finału, który odbędzie się w Muzeum POLIN dokładnie w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich". Więcej informacji o nagrodzie na stronie https://polin.pl/pl/nagroda.