Już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę znani artyści, dziennikarze, politycy, ale też warszawska młodzież będą kwestować na Cmentarzu Powązkowskim. Zbiórka odbędzie się po raz 50., a jej cel niezmiennie jest taki sam – ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków.
Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku zbiórka będzie trwała przez cały weekend od 1 do 3 listopada. Tak jak 50. lat temu na najstarszej warszawskiej nekropoli z charakterystycznymi puszkami pojawią się artyści teatru i filmu. Dołączą do nich dziennikarze, publicyści, harcerze, politycy oraz warszawska młodzież.
W tym roku na Cmentarzu Powązkowskim będzie można spotkać Maję Komorowską, która kwestuje nieprzerwalnie od 50 lat i tylko raz praca nad filmem poza Polską uniemożliwiała jej udział w zbiórce. Oprócz Mai Komorowskiej będą m.in. Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz.
Ratowanie pomników
Przez 50 lat działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa i dzięki hojności warszawiaków udało się uratować ponad 1700 zabytkowych kwater, pomników i grobowców. Tylko w bieżącym roku zrealizowano prace przy 14 zabytkach, zaś w 2025 roku zaplanowano remonty kolejnych 10, znajdujących się w najstarszej części cmentarza. Podczas zeszłorocznej kwesty udało się zabrać 230 tys. zł.
- Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem. Co roku oprócz kwestujących znanych i cenionych aktorów widzę młodych artystów, którzy kontynuują tę wspaniałą tradycję. Dlatego podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą tę akcję, i tym którzy pomagają ratować powązkowskie zabytki. Mogę zapewnić, że miasto st. Warszawa zawsze będzie wspierać te działania - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy.
Niematerialne dziedzictwo stolicy
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to forma ogólnopolskiego spisu tradycji i praktyk przekazywanych z pokolenia na pokolenie. O tej niezwykłej akcji zapoczątkowanej przez Jerzego Waldorffa, o ludziach, którzy co roku spotykają się na cmentarzu, by zbierać pieniądze i o tych, którzy hojnie wspierają zbiórkę, opowiada film „Niematerialna Warszawa” wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią. Można go obejrzeć w serwisie YouTube.