Rusza 30. Międzynarodowy Plenerowy „Festiwal Jazz na Starówce”, który potrwa do końca wakacji. Rynek Starego Miasta stanie się ponownie koncertowym sercem stolicy i przez dwa miesiące bić będzie w rytmie jazzu.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 5 lipca koncertem solo piano w wykonaniu Adama Makowicza, który jest legendą jazzu, mistrzem improwizacji i rozpoznawalnym na całym świecie wirtuozem fortepianu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Bezpłatne wejściówki można odebrać wyłącznie w kasie Studia w dniu koncertu od godz. 19.00. Kolejne wydarzenia będą odbywały się w każdą sobotę wakacji na warszawskim Rynku Starego Miasta, od godz. 19.00.

6 lipca odbędzie się koncert „The Mark Whitfield Organ Quartet”. Mark Whitfield to zdobywca nagrody GRAMMY, amerykański wirtuoz gitary, uznany kompozytor i aranżer. Znany na świecie z koncertów i nagrań z legendami jazzu jak: Ray Charles, McCoy Tyner, Art Blakey, Quincy Jones, Ray Charles, Burt Bacharach, Herbie Hancock.

13 lipca zagrają „Christian Sands Trio”. Christian Sands to pianista, kompozytor, aranżer, pięciokrotnie nominowany do nagrody GRAMMY, określany „objawieniem jazzowej pianistyki ostatnich lat”.

20 lipca gwiazdami wieczoru będą „Aga Zaryan Quintet”. Aga Zaryan to jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych i laureatka najważniejszych nagród w świecie muzycznym.

27 lipca usłyszymy „Adam Wendt Quartet The Choice”. Adam Wendt od wielu lat plasuje się w czołówce polskich saksofonistów jazzowych. Jest muzykiem jednego z najlepszych zespołów elektrycznych w Polsce, Walk Away.

3 sierpnia wystąpią „Nahorny Trio” z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji. Zespół istnieje nieprzerwanie od 1990 roku i jest najdłużej istniejącym w tym samym składzie zespołem w historii polskiego jazzu. Trio w nowej odsłonie poszerzone zostało o wybitnego trębacza, Piotra Schmidta.

10 sierpnia upłynie pod znakiem „Emmet Cohen Trio”. Emmet Cohen to amerykański pianista, kompozytor, producent, stojący na czele sceny jazzowej  Nowego Jorku. Jego uznanym przedsięwzięciem – jako pianisty i producenta – jest „Masters Legacy Series”, seria nagrań honorujących legendarnych muzyków jazzowych, jak m.in.: Jimmy Cobb, Ron Carter, Benny Golson, George Coleman.

17 sierpnia zagrają „Fabrizio Bosso Quartet 'We-Wonder'”. Fabrizio Bosso należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Ze swoim topowym kwartetem składa hołd ikonie soulu, Steve Wonderowi.

24 sierpnia zagoszczą „John Arman Organ Trio”. Lider zespołu jest jednym z najbardziej znanych i cenionych austriackich gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, natomiast trio organowe cieszy się ogromną popularnością i przyczyniło się do wielu innowacji artystycznych w historii jazzu XX wieku.


31 sierpnia Festiwal zwieńczą „Adzik Sendecki Quartet & Ken Norris”. Adzik Sendecki to wybitny pianista, kompozytor, aranżer jazzowy, zaliczany do światowej czołówki (według „New York Village Voice” jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie). Znakomitemu pianiście towarzyszyć będzie amerykański wokalista Ken Norris, obdarzony doskonałym wyczuciem muzycznej harmonii i swingu.


Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Jazz Art. Więcej informacji na stronie www.jazznastarowce.pl.